PRLG10-12CY Portable Air-compressor
  • Category :
  • Browse number : ...
  • Release time : 2025-12-15
  • Detailed Description
Voltage 380 V, 220 V, 110 V Power source Diesel
Working pressure 12 bar Power 78 kw
Type Oil-injected single-stage screw compression Gas type Air
Cooling Method Air Cooled Mute Yes
Core components Motor, Pump, Engine Warranty 1 Year
Weight (KG) 1200 Place of origin Zhejiang, China
Model number
PRLG10-12CY
Air capacity 10 m³/min
Dimension(l*w*h) 2450x1740x1880mm Rated speed/full load/No load 2400/2100/1350 rpm
Oil-gas filling capacity 23 L Compressor Head Model YNE178RB
Start the battery 24 V Cooler capacity 72 L